تزریق چربی صورت چیست؟

چربی اتولوگ (چربی بدن بیمار) به عنوان ماندگارترین فیلر موجود در طب زیبایی جهت ترمیم بافت، فرم دهی اندام ها، افزایش حجم صورت، رفع عدم قرینگی مادرزادی، آسیب های ناشی از تصادف، تروما، جراحی های قبلی در صورت و اندام ها، بازسازی و جوانسازی و از بین بردن آثار پیری در صورت، پشت دست، ناحیه ژنیتال کاربرد دارد.

در صورت تقریبا در تمامی نواحی (گونه، گوشه چشم، زیر چشم، شقیقه، خط خنده، پشت لب، لب، چانه و فک تحتانی) قابل تزریق است و یکی از روش های رایج در جوانسازی است و در رده جراحی های زیبایی صورت قرار می گیرد.

این روش در واقع یک نوع پیوند بافت است به این معنی که سلول های زنده چربی از محل دهنده چربی گرفته شده و قبل از اینکه این سلولها از بین بروند به ناحیه مورد نظر در بدن پیوند داده می شوند. تزریق چربی بدون نیاز به بیهوشی و تنها با بیحسی موضعی قابل انجام است. برخلاف لیپوساکشن که توسط دستگاه های مختلف و برای برداشت حجم های زیاد کاربرد دارد عوارضی مانند آمبولی ممکن است بروز کند ولی در برداشت چربی با حجم کم جهت پیوند در نقطه ای دیگر از هیچ دستگاهی استفاده نمی شود و خطرات روش قبلی را ندارد.

کاربردهای تزریق چربی

این جراحی برای برطرف کردن چین های سطحی و بهبود جای جوش ها به کار می رود معمولا ناحیه تزریق سطحی تر است تا اثر بیشتری از خود نشان دهد. در این حالت چربی تزریق شده باعث کلاژن سازی در زیر پوست شده و تا حدودی پوست جوانتر و شادابتر به نظر می رسد. در  سایر مواردی که این عمل برای برطرف کردن چین های عمیق، برجسته کردن گونه و بزرگ کردن لب ها و حجم دادن به قسمت های دیگر صورت به کار می رود ناحیه تزریق وسیع تر بوده و از زیر پوست تا قسمت های عمیق را در بر می گیرد.

نواحی تزریق چربی

تزریق چربی در نواحی مختلفی از بدن انجام می شود اما در کلینیک لمون تزریق چربی در صورت و پشت دست ها صورت می گیرد. نواحی تزریق چربی در شکل زیر آورده شده است.

نواحی تزریق چربی

تزریق چربی و گروه های سنی مختلف

با افزایش سن، تغییرات زیادی در بافت های مختلف صورت ایجاد می شود. همانطور که ظاهر صورت چروکیده و پوست آن آویزان می گردد، در بافت های عمقی نیز همین اتفاق می افتد به گونه ای که در ابعاد میکروسکوپی نیز، شاهد تغییراتی در خود بافت ها و حتی سلول ها هستیم. از جمله تغییرات مهم ناشی از افزایش سن در صورت، می توان به تحلیل رفتن بافت چربی اشاره کرد.

به دلیل اینکه بافت های افراد میانسال و مسن با افراد جوان کاملا متفاوت می باشد، برای انجام هرگونه جراحی یا اقدامات زیبایی این افراد، علاوه بر مطالبی که در مورد جوانان در نظر می گیریم، باید نکات دیگری را هم رعایت نماییم تا مانند جوانان به نتایج مطلوبی برسیم.

میدانیم که تزریق چربی هم در جوانان و هم در افراد مسن قابل انجام است، ولی این کار در دو گروه سنی تفاوت هایی دارند. در زیر تنها به سه تفاوت عمده ای که در تزریق چربی افراد جوان و مسن باید در نظر گرفت اشاره می شود.

  1. شل بودن بافتهای حاوی چربی در افراد میانسال و مسن

اگر ما به شکم یک جوان یا نوجوان چاق نگاه کنیم و دست بزنیم در می یابیم که با وجودی که دارای چربی زیادی در این قسمت است، ولی چربی آن نسبتا سفت و با قوام است در حالی که در افراد میانسال و مسن بافت های حاوی چربی بسیار شل تر بوده و قوام نرمتری دارند. به همین دلیل، در افراد مسن، اندام هایی که دارای چربی هستند، اغلب آویزان می باشد.

  1. کیفیت بافت چربی در جوانان و افراد مسن تر با یکدیگر بسیار متفاوت است

سلول های چربی در افراد مسن بسیار آسیب پذیر است به گونه ای که در حین جدا کردن بافت های چربی از بدن، برخی از این سلول ها از بین رفته و اصطلاحا سلول لیز می شود. سلولی که به این حالت دچار می شود دیگر زنده نبوده و در صورت تزریق به بیمار، مسلما جذب می شود و نتیجه تزریق چربی را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد. این موضوع باعث می شود که محاسبه چربی مورد نیاز و همچنین روش انجام کار در این دو گروه (افراد جوان و افراد مسن) با یکدیگر یکسان نباشد.

  1. افراد جوان و مسن خواسته های متفاوتی دارند

مسلما در هر اقدامی که برای زیبایی صورت انجام می گیرد، باید فرد متقاضی به خواسته منطقی خود برسد. اغلب جوانانی که متقاضی تزریق چربی هستند، برای برجسته کردن بخشی از صورت (مانند برجسته کردن گونه) چنین کاری را انجام می دهند. هرچند در افراد مسن نیز ممکن است همچین تمایلی وجود داشته باشد، ولی اغلب آنها خواهان جوان سازی صورت و کاهش علائم پیری هستند. لذا در تزریق چربی این افراد، باید به برطرف کردن این علائم، توجه ویژه شود.

روش تزریق چربی

در این روش، چربی قسمتی از بدن (قسمت دهنده) از راه ایجاد سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف توسط جراح برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد. چربی بدست آمده در ابتدا با مقداری خون و سرم مخلوط است، بنابراین این مواد با روش های مختلف جدا شده و طی مراحلی به چربی قابل تزریق به دو فرم ماکرو – میکروفت و نانوفت تبدیل می شوند که کاربردهای مختلف دارند.در نهایت چربی بدست آمده بوسیله سوزن ها و کانولاهای ظریفی که برای این کار طراحی شده اند به قسمت های مختلف صورت تزریق می گردد.

ماکرو-میکروفت: جهت حجم دهی و جوانسازی استفاده می شود.

نانوفت: بعلت غنی بودن از سلول های بنیادی در جوانسازی های وسیع پوستی و ترمیم و بازسازی پوست های آسیب دیده کاربرد زیادی دارد. نانوفت در تزریق سطحی ناحیه زیر چشم یکی از استانداردترین شیوه های از بین بردن کبودی زیر چشم می باشد.

تفاوت میکروفت، ماکروفت و نانوفت

در تخلیه به روش ماکروفت از کانول های کلاسیک شامل 2 یا چند سوراخ بزرگ استفاده شده و سلولهای چربی درشت جمع آوری می شود. در تخلیه به روش میکروفت چربی بوسیله کانول هایی با سوراخ های بیشتر و کوچکتر گرفته شده و ضمن انتقال به محفظه سانتریفیوژ از فیلترهای مخصوص نیز عبور داده می شود. با انجام پروسه ای خاص، سلولهای چربی میکروفت را میتوان به نانوفت تبدیل کرد.

در آنالیز این سه نوع نمونه چربی گرفته شده، مشاهده می شود که در نمونه های ماکروفت و میکروفت تعداد مناسب سلول های چربی و سلول های بنیادی وجود دارد درحالیکه در نانوفت هیچگونه سلول چربی وجود ندارد و سرشار از سلول های بنیادی است.

این روش برای شکل دادن به قسمت های مختلف صورت (مانند برجسته کردن  لب ها و گونه ها) و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. این اقدام  می تواند بسیاری از علائم پیری صورت را از بین ببرد (جوانسازی صورت). این روش بویژه در افراد زیر 60 سال که تمایل به لیفت صورت دارند موثر می باشد و در اغلب موارد نیاز به لیفت صورت را تا چندین سال به عقب می اندازد.

محدوده سنی جوانی و میانسالی برای تزریق چربی چه سنی است؟

در مورد اینکه جوانی و میانسالی از چه سنی حساب می شود و سلول های چربی ما بعد از چه سنی رفتاری متفاوت از سلول های بافت جوانان دارند، به صورت قطعی نمی توان یک عدد را اعلام کرد زیرا در افراد مختلف، نتایج متفاوتی را می بینیم. گاهی مشاهده می شود که کیفیت چربی یک فرد 50 ساله بسیار خوب و مانند جوانان است در حالی که در فرد دیگری که 40 سال دارد، سلولهای چربی به راحتی لیز می شوند و علائم پیری را نشان می دهند. ولی به صورت کلی می توان گفت که قبل از حدود 45 سالگی، بافت چربی شبیه جوانان است و بعد از این سن، رفتار سلول های چربی، تغییرات ناشی از سن را نشان می دهند.

در افراد مسن، چه کسانی نتیجه ایده آل تری از تزریق چربی می گیرند؟ 

در افراد مسن حتی اگر کیفیت چربی بدست آمده یکسان باشد، آنهایی که صورت های لاغری دارند نتیجه بهتری از تزریق چربی خواهند گرفت. در این میان افرادی که بیماری قلبی-عروقی شدید، دیابت کنترل نشده و نارسایی کبد یا کلیوی ندارند نتایج نسبتا خوبی بدست می آورند.

جوانسازی چهره با تزریق چربی زیر چشم

از تکنیک های جوان سازی صورت برای افرادیکه دارای گودی زیر چشم هستند روش تزریق چربی به این ناحیه می باشد که نتیجه آن بسیار موثر و باعث جوانسازی صورت حداقل به میزان ۵ تا ۱۰ سال می شود. گودی زیر چشم عارضه ای است که در بعضی افراد به دلیل ارثی و در سایر افراد بدلیل کهولت و افزایش سن یا مسائل دیگر مانند شیوه زندگی و مدل تغذیه ایجاد شده و باعث پیرتر نشان دادن چهره فرد می شود. (درمان گودی زیر چشم با تزریق چربی)

روش تزریق چربی که در لمون کلینیک انجام می شود تکنیکی ست که منحصر به روش دکتر بیات متداول شده و حاصل سالها مطالعه و تجربه ایشان به منظور اثربخشی دائمی این روش جوانسازی می باشد. لذا برخلاف اغلب پزشکان دیگر تزریق چربی در مرکز دکتر بیات بشکل دائمی انجام می شود و تنها یکبار فرد متقاضی تحت این عمل جراحی قرار می گیرد و یکبار دوران نقاهت شامل تورم و کبودی را فرد تجربه میکند.

نتیجه مطلوب و موثر این روش (درمان گودی زیر چشم با تزریق چربی) در جوانسازی صورت و افزایش زیبایی از بابت دید هنری جراح این مرکز از حوزه زیباشناسی عضلات چهره و تشخیص درست میزان چربی و محل تزریق می باشد. عزیزان می توانند از گالری تصاویر قبل و بعد جراحی تزریق چربی در این مرکز دیدن نمایند.

شایان ذکر است که تجربه جراح در انجام این عمل زیبایی یکی دیگر از عوامل موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی ست؛ در این مرکز بالغ بر ۲۸۰۰ عمل موفق زیبایی در طول دوازده سال انجام شده است.

ماندگاری تزریق چربی به صورت

اثر تزریق چربی به صورت، بر خلاف تصور اکثر مردم دائمی می باشد..!

موفقیت تزریق چربی، بستگی زیادی به مهارت پزشک دارد. در مواردی که اثر تزریق زود از بین رفته باشد، اشکالاتی در محاسبات حجم چربی و یا تکنیک انجام کار وجود داشته است، به این معنی که سلولهای چربی منتقل شده یا کم بوده و یا زنده نمانده و بعد از مدت زمانی تمامی چربی جذب شده است.

به عنوان مثال یکی از تکنیک های غلطی که مشاهده می شود این است که پزشک، چربی بیشتری از بیمار گرفته و پس از تزریق ابتدایی، چربی اضافه را در فریزر نگهداری کند تا بعدها مجددا برای تزریق استفاده شود، با این روش مطمئنا هیچگونه سلول زنده ای تزریق نشده و بعد از مدتی اثر آن از بین می رود.

موارد لزوم تکرار تزریق چربی به صورت

اگر حجم زیادی از چربی برای شکل دادن به صورت و یا جوان سازی صورت مورد نیاز باشد، ممکن است برای به دست آوردن نتیجه بهتر، تکرار تزریق، لازم باشد. نتیجه تزریق چربی علاوه بر مهارت جراح به وضعیت فرد و مراقبت های بعد از تزریق نیز بستگی دارد.

در افراد سیگاری و کسانی که بیماریهای مزمن مانند دیابت، فشار خون، بیماری های انعقادی خون و… دارند، به دلیل اینکه مقدار کمتری از چربی پیوند شده باقی می ماند، نیاز به تکرار تزریق چربی به صورت بیشتر از افراد عادی می باشد. درضمن چربی تزریق شده مانند چربی دیگر قسمت های بدن رفتار می کند، به این معنی که اگر بعد از تزریق چربی به صورت، بیمار وزن زیادی را از دست بدهد، چربی های تزریق شده نیز جذب می شود و فرد نیازمند تکرار تزریق می شود. لذا توصیه می شود اگر قصد کاهش وزن را دارید، قبل از تزریق چربی این کار را انجام دهید.

عوارض تزریق چربی صورت

تورم: مهمترین عارضه اجتناب ناپذیر تزریق چربی صورت تورم در ناحیه تزریق و ناحیه برداشت چربی است. بیشتر تورم در سه هفته اول برطرف می شود.

کبودی: این عارضه هم در محل تزریق چربی و هم در محل برداشت چربی دیده می شود. در اغلب موارد در ناحیه تزریق ظرف یک هفته برطرف می شود.

بی حسی: معمولا برای بیماران چندان آزار دهنده نبوده و خود به خود برطرف می شود.

غیر قرینگی در محل تزریق: با برطرف شدن تورم معمولا برطرف می شود.

کاهش حجم چربی تزریق شده: که در افراد مختلف و گروه سنی مختلف متفاوت بوده و پزشک با محاسبه مقدار درست چربی مورد نیاز، این عارضه را به حداقل میرساند.