هایفو و جوانسازی صورت

ابتدا بهتر است به معنی کلمه هایفو بپردازیم و سپس نقش آن در جوانسازی صورت را بررسی کنیم.

هایفو چیست؟

نام هایفو از عبارت High intensity focused ultrasound، بدست آمده است. در روش هایفو – HIFU، از طریق متمرکز کردن امواج اولتراسوند با شدت بالا، انرژی فرا صوتی برای درمان افراد استفاده می شود. سالیان طولانی، هایفو در درمان برخی از بیماریها و تومورهای بدخیم (مانند سرطان پروستات، کلیه، کبد و…) به کار رفته و نتایج موفقیت آمیزی را از خود نشان داده است. در چند سال اخیر به استفاده هایفو در جوانسازی صورت توجه فراوانی شده است به گونه ای که هایفوتراپی برای جوانسازی صورت، توسط FDA تائید شده است.

دستگاه هایفو (HIFU) چگونه کار می کند؟

همانطور که با استفاده از یک ذره بین می توان نور خورشید را متمرکز کرد و در یک نقطه دما را به مقدار زیادی بالا برد، دستگاه هایفو HIFU نیز انرژی مافوق صوتی را متمرکز می کند و در آن نقطه کانونی، دمای بافتی به 50 تا 70 درجه سانتیگراد می رسد.

از طریق هایفو، ما قادر هستیم که انرژی مافوق صوت را بدون ایجاد هیچگونه آسیبی از پوست سالم عبور دهیم و در لایه های زیر پوست متمرکز کنیم. در لایه های زیر پوست تخریبهای کنترل شده ای به صورت تغییر در پروتئینها و سلولهای چربی ایجاد می نماییم و با این کار، بدن را وادار به بازسازی محلهای تخریب شده می کنیم. این کار درست مانند حالتی است که شما بخواهید منزل خود را بازسازی نمایید (بخشهایی از دیوارها را تخریب می کنید و از نو می سازید).

تغییراتی که هایفو بر روی صورت ایجاد می کند؟

همچنان که ما مسن تر می شویم، بافتهای کلاژنی در بدن ما تغییر می کنند و یکی از علتهای شلی بافتها، کاهش میزان کلاژن آنهاست. فاز اولیه هایفو شامل تخریب بافتهای فرسوده کلاژنی و چربی است که با ایجاد تورم، باعث جوانسازی اولیه می شود و شما به دلیل تورم و ادم بافتی، در همان جلسه، تغییرات جوانسازی را در صورت به همراه مقداری قرمزی در محل هایفو – HIFU شده می بینید. فاز اول مقدمه ای برای شروع جوانسازی اصلی بعدی یا فاز دوم می باشد. جوانسازی اصلی زمانی صورت می گیرد که بدن شروع به کلاژن سازی کرده و بافتهای زیر پوستی قوام محکم و سفتی پیدا می کند. این تغییر پایدار، زمانبر است و حداقل 3 ماه طول می کشد.

هایفو و جوانسازی صورت

هایفو – هایفوتراپی صورت برای کاهش چینهای استاتیک کم عمق و سطحی و کاهش شلی پوست کاربرد دارد (چین استاتیک به چینهایی گفته می شود که در حالت عادی و بدون استفاده از عضلات صورت وجود دارد). همچنین در کمتر کردن چینهای عمیقتر نیز می تواند نقش کمک کننده داشته باشد (ولی چینهای بسیار عمیق را به طورت کامل برطرف نمی کند). هایفو – هایفو صورت بر روی خود پوست هیچ اثری ندارد بلکه بافت های زیر پوستی را مستحکم و سفت می کند. به دلیل اینکه هایفو – هایفو صورت در پوست شما هیچگونه زخم و برشی ایجاد نمی نماید، شما به راحتی می توانید بعد از انجام هایفو، به زندگی عادی روزانه و به کارهای خود ادامه دهید.

مزیت های هایفو برای جوانسازی صورت

 1. تحریک کلاژن سازی طبیعی در بدن
 2. بدون برش پوستی (بدون بخیه و خونریزی)
 3. بدون دوره بهبودی (بلافاصله به سرکار بازمیگردید)
 4. بخشی از اثر آن به صورت فوری و در همان جلسه دیده می شود
 5. انجام سالی یکبار آن کافی است
 6. هایفوتراپی – هایفو صورت برای جوانسازی صورت، توسط FDA تائید شده است.

محدودیت های هایفو صورت

افرادی که چینهای پوستی فراوان و بسیار عمیق دارند و پوست اضافه صورت آنها بسیار زیاد است، باید بدانند که این پوستهای اضافه برطرف نخواهد شد و فقط بافتهای زیر پوستی محکمتر می شوند. لذا هایفو نمی تواند اثر قدرتمندی مانند اثر لیفت کامل صورت داشته باشد. ولی به عنوان روش مکملی برای لیفت صورت بسیار مناسب است. افرادی که به دلیل جوانی، هنوز چندان دچار شلی و افتادگی بافتهای صورت نشده اند و هنوز مناسب جراحی لیفت صورت نمی باشند، نسبت به افراد بسیار مسن، بهترین نتیجه را از هایفو می گیرند. هایفو نتیجه موقتی دارد و نتایج آن می تواند تا یک سال باقی بماند.

تفاوت هایفو نسبت به سایر روش های غیر جراحی جوانسازی صورت

روشهای غیر جراحی برای کاهش چین و چروک صورت، شامل لیزر، RF، لایه برداری پوست (Peeling)، میکرودرم ابریژن و … می باشد. هایفو نیز روش نوین غیر جراحی برای کاهش چین و چروک صورت است. یک تفاوت هایفو – هایفوتراپی صورت با دیگر روشهای غیرجراحی، این است که بر روی پوست اثر مخرب ندارد و تغییرات خود را در زیر پوست اعمال می کند. از این نظر، هایفو در جوانسازی به روش غیرجراحی، اثر منحصر به فرد دارد. لذا بر خلاف دیگر روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت، بعد از هایفو نیاز به استراحت ندارید و بلافاصله به کارهای عادی خود برمی گردید.
یک ویژگی خاص هایفوتراپی نسبت به دیگر روشهای غیرجراحی لیفت صورت، این است که بیشترین عمق نفوذ بافتی را نسبت به دیگر روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت دارد. هایفو با اثر بر روی لایه عضلانی – آپونوروزی سطحی (همان لایه ای که در جراحی لیفتینگ صورت تحت کشش قرار می گیرد) می تواند جوانسازی صورت را در لایه های عمقی تر انجام دهد. لذا اثر هایفو در جوانسازی صورت، ماندگارتر از دیگر روش های غیر جراحی است.

چه قسمت هایی از صورت را می توان هایفو نمود؟

نواحی مختلف صورت را می توان با هایفو درمان نمود. شایعترین محلهایی که با هایفو جوانسازی می شوند، شامل موارد زیر است:

 1. چین های پیشانی
 2. ابروها
 3. چین های پنجه کلاغی (اطراف چشم) و زیر چشم
 4. غبغب
 5. گونه ها
 6. خط خنده و خط بغض و قسمت میانی صورت
 7. جلوی گوش ها

هایفو تراپی در چه قسمت هایی از صورت بیشترین نتیجه را دارد؟

در یک بررسی که در مورد اثر هایفو در جوانسازی صورت در کشور کره انجام گرفت، مشاهده شد که هایفو در ناحیه خط خنده و خط بغض بیشتر از نواحی دیگر اثرات مثبت نشان داده است. (هایفوتراپی صورت )

چه تعداد جلسه برای هایفوتراپی صورت لازم است؟

بر خلاف بسیاری از روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت (مانند لیزر) که نیاز به چندین جلسه درمانی وجود دارد، در هایفو تراپی، تنها یک جلسه کافی است. البته در برخی از افراد ممکن است به جلسه دوم نیز نیاز باشد.

عوارض هایفوتراپی صورت چیست؟

مختصری ادم و تورم و کمی حساسیت به درد، در نواحی تحت درمان ممکن است تا چند روز دیده شود. در اغلب اوقات نیاز به مصرف هیچ دارویی (حتی مسکن) بعد از انجام هایفو وجود ندارد.

خلاصه مشخصات هایفو تراپی:

مدت زمان انجام هایفو صورت – هایفو تراپی صورت : تقریبا 30 تا 90 دقیقه
تغییرات ایجاد شده در صورت: بخشی از تغییرات بلافاصله بعد از انجام کار دیده می شود و بخش دیگر تغییرات به مرور و بعد از 3 ماه مشاهده می شود
بیهوشی: هایفو صورت نیاز به بیهوشی ندارد و در اغلب اوقات نیز بدون نیاز به بیحسی انجام می شود
دوره بهبوده: هایفو صورت دوره بهبودی ندارد
تعداد جلسات درمان: یک جلسه جهت هایفو صورت کافیست ( به ندرت ممکن است 2 جلسه نیاز باشد)
ماندگاری نتیجه: حدود 1 سال ( هایفو صورت برحسب شلی و قوام بافتهای صورت ممکن است در برخی افراد ماندگاری 6 ماهه باشد و در برخی افراد بیش از 1 سال ماندگار باشد).